poniedziałek, 21 lipca 2014

Nottingham i Drzewo Robin Hooda

Nottingham jest dużym miastem nad rzeką Trent, leżące w hrabstwie Nottinghamshire. Znane jest głównie z dwóch uniwersytetów i słynnej legendarnej postaci Robin Hooda, której pomnik znajduje się w samym mieście. Inna sławą związaną z miastem jest koronka, z produkcji której Nottingham zasłynęło w świecie.
 
Geograficznym centrum Nottingham jest Stary Rynek, największy plac miejski w Wielkiej Brytanii. Na uwagę zasługują dwa zabytki – zamek stojący na wzgórzu zamkowym, oraz jeden z najpiękniejszych kościołów w Anglii St. Mary’s Church.

Zamek Nottingham jest najbardziej charakterystycznym obiektem w mieście. W 1067 roku na tym wzgórzu powstał drewniany zamek Wilhelma Zdobywcy, ale popadł w ruinę już w XVII wieku i został zburzony. W 1679 roku na jego miejscu Książę Newcastle, Henry Cavendish rozkazał zbudować swoją rezydencję. Niestety w 1831 roku doszczętnie spłonął, wtedy zbudowano zupełnie nowy zamek który stoi do dziś. Od 1878 roku wewnątrz budynku znajdują się miejskie muzeum oraz galeria sztuki, w której wystawiane są prace wybitnych artystów. Muzeum prezentuje warte uwagi kolekcje ze szkła i srebra oraz ceramikę. Wśród zebranych tu strojów znajdują się pierwszej klasy koronki, od wieków wytwarzane w mieście.U podnóża zamku wybudowano pomnik Robin Hooda.


"Ye Olde Trip To Jerusalem" jest ponoć najstarszym pubem w Anglii. Już w 1189 roku popijali tu sobie piwo. Nazwa pubu ma bardzo prostą genezę, przed III krucjatą do Ziemi Świętej (Jerozolimy) przeciw Saracenom wstąpił tu król Ryszard Lwie Serce. 


Nieopodal miasta leży słynny Las Sherwood, gdzie ukrywał się książę złodziei Robin Hood. Istniał on naprawdę i przez cztery lata mieszkał w lesie Sherwood wraz z gromadą kompanów. Jego prawdziwe nazwisko to Roger Godberg, a pierwsze historyczne wzmianki o nim pochodzą z 1265 roku. Roger był wojownikiem trzech angielskich baronów, którzy byli w konflikcie z ówczesnym monarchą i zostali zabici przez królewskie wojska. Roger odrzucił wtedy zwierzchnictwo angielskiego króla i ukrył się w lesie. Wraz z kompanami mocno uprzykrzał życie lokalnych możnowładców, w tym słynnemu szeryfowi Nottingham. Raz został pojmany, jednak szybko udało mu się zbiec z więzienia z zamku. Wtedy szeryf przystąpił do ogromnej ofensywy, która schwytała Rogera. Proces odbył się w Londynie w Tower; Rogera oczyszczono z zarzutów i wypuszczono na wolność. Były książę złodziei zaszył się na swojej dawnej farmie i tam dokończył żywota, nigdy więcej nie wchodząc w konflikt z prawem.

 Major Oak (dąb szypułkowy) jest najbardziej znanym miejscem w Sherwood. Według lokalnych przekazów był główną kwaterą Robin Hooda. Ma on około 800-1000 lat. Od XIX wieku jego masywne gałęzie są podtrzymywane przez system wsporników.
Pozdrawiam

Monika

8 komentarzy:

 1. No to teraz musisz wyszydełkować Robin Hooda :D
  Fajne zdjęcia i opowieść, dzięki za miłą wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję :)
  Ale wyszydełkować Robin Hooda ? Oj ciężko by było :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka wspaniała wycieczka! Na tym drugim pomniku Robin Hood wydaje mi się bardziej przystojny:)
  Buziaki!:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie masz rację :)
   Na drugim jest przystojniejszy :)

   Usuń
 4. Witam kurka przypadkiem trafiłem i łezka w oku mi się zakręciła mieszkałem kiedyś w Notts i wspomnienia wróciły dziękuje za krótka historie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że trafiłeś do mnie :)
   Muszą to być miłe wspomnienia :)
   Pozdrawiam

   Usuń

04.10 Światowy Dzień Zwierząt - link party

Witajcie, Dziś  Światowy Dzień Zwierząt , więc swoje święto mają wszystkie zwierzęta. Ich święto ustanowiono w 1931 roku na konwencji eko...