środa, 22 października 2014

Chęciny - Małe podróże


Zamek Królewski

 Zamek w Chęcinach wzniesiono na wzgórzu (367 m. npm.), na przełomie XIII i XIV wieku.

     W połowie XIV wieku zamek został rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego i uchodził za jedną z najpotężniejszych polskich warownia, która nigdy nie została zdobyta siłą.
Od końca XIV wieku twierdz służyła , jako więzienie. Po wygranej bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. przetrzymywano na zamku znaczniejszych jeńców krzyżackich. Licząca 150 osób załoga zamku w czasach wojny blokowała ruchy nieprzyjaciela na przebiegających przez Chęciny drogach, a w czasie pokoju utrzymywała na nich porządek i zapewniała bezpieczeństwo podróżującym.

W 1607r. w czasie rokoszu Zebrzydowskiego zamek został zdobyty podstępem przez zbuntowane oddziały, podpalono zabudowania, wywieziono zbrojownię, zniszczeniu uległy fortyfikacje. W 1610 r. starosta chęciński i miecznik koronny - Stanisław Branicki odnowił zamek, częściowo go rozbudowując. W roku 1657, w epoce szwedzkiego "potopu", chęcińską warownię zniszczyły wojska Rakoczego. Została ona po raz kolejny odbudowana. Jednakże w 1707 r. wojska szwedzkie ponownie spaliły zamek, który wówczas przestał być rezydencją starościńską.
     Po III rozbiorze Polski zamek opustoszał i zaczął popadać w ruinę.
Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych.

Niestety nam udało się obejrzeć zamek tylko z zewnątrz, ponieważ trwały prace remontowe.
Jednak i tak było warto zajechać tam i obejrzeć go z bliska.
Ważne, że coś jest robione i zabezpieczone przed dalszym niszczeniem.
Za jakiś czas na pewno tam wrócimy :)

Widok z góry zamkowej


Miłą niespodziankę mieliśmy odwiedzając Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny (www.checiny.pl) mieszczącym się w kamienicy „NIEMCZÓWKA” (renesansowa kamienica wybudowana w 1570 roku przez Walentego i Annę z Niemców Wrześniów).
Zazwyczaj jak widzimy taki „obiekt”, idziemy po pieczątkę do Kroniki Podróży Mateusza (kiedyś pokażę jak wygląda). Tak zrobiliśmy i tym razem. Tam bardzo miła Pani zaproponowała nam obejrzenie filmu o okolicznych zabytkach (niestety na to nie mieliśmy czasu) oraz zwiedzenie piwnic kamienicy. Do tego otrzymaliśmy przewodnik po zamkach i pałacach województwa świętokrzyskiego oraz książkę z bajkami dla Matucha. Jedno i drugie bardzo ładne wydania.




Tutaj kilka informacji dotyczących Centrum Informacji Turystycznej:
ul. Małogoska 7
26-060 Chęciny
tel. +48 41 31 51 829
e-mail: informacja@checiny.pl
www.checiny.pl


Godz. otwarcia:
Poniedziałek: 9.00 - 17.00
Wtorek: 9.00 - 17.00
Środa: 9.00 - 17.00
Czwartek: 9.00 - 17.00
Piątek: 9.00 - 17.00
Sobota: 9.00 - 17.00

ŚCIEŻKA MNICHA
„Ścieżka Mnicha” to szlak spacerowo-pieszy, którym podążamy śladami obiektów zabytkowych w Chęcinach. Prowadzi ona przez klasztor oo. Franciszkanów, kamienicę „Niemczówkę”, klasztor Sióstr Bernardynek, kościół Parafialnego p.w. Św. Bartłomieja. Stąd tylko chwila i jesteśmy w ruinach zamku.

Pozdrawiam

Monika


4 komentarze:

 1. Jaki klimat! Uwielbiam zamczyska. Przy tym pierwszym i ostatnim foto zamku można się rozmarzyć.
  Pozdrowienia:))))

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje bliskie rejony. Zamek już "odstawiony" polecam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze wiedzieć :)
   Jak tylko będę miała okazję to odwiedzę go ponownie :)
   Pozdrawiam

   Usuń

04.10 Światowy Dzień Zwierząt - link party

Witajcie, Dziś  Światowy Dzień Zwierząt , więc swoje święto mają wszystkie zwierzęta. Ich święto ustanowiono w 1931 roku na konwencji eko...